Таг: РПЦ

Отец Георгиј Максимов (РПЦ): Припадници на канонска Црква подобро е да се молат дома отколку да одат на служба во храм на непризнатата МПЦ

Свештеникот Георгиј Максимов од Руската Православна Црква служеше Литургија, проповедаше и одржа предавање во параклисот Свети Нектариј Егински, во Скопје.

Прочитај повеќе

Митрополитот Волоколамски Иларион се сретна со Архиепископот охридски Јован

На 20 Декември, во клиниката „Мајка Тереза“, во Скопје, Митрополитот Иларион се сретна со Архиепископот Јован. 20 декабря в клинике «Мать Тереза» в Скопье митрополит Иларион встретился с Архиепископом Иоанном. 20η Δεκεμβρίου στην κλινική “Μητέρα Τερέζα”, στα Σκόπια, o Μητροπολίτης Ιλαρίων συναντήθηκε με τον Αρχιεπίσκοπο Ιωάννη. December 20 at the clinic “Mother Teresa” in Skopje […]

Прочитај повеќе

Георги Тасев: КОГА МОЛКОТ ЗНАЧИ ЗБОРУВАЊЕ

Анализа по коментарите на новинари, самопрогласени експерти и по соопштението на ВМРО-НП за пораките на Рускиот Патријарх од Белград

Прочитај повеќе

Епископите на Православната Охридска Архиепископија служеа Литургија со Патријархот московски и на цела Русија г.г. Кирил

Неговата Светост Патријархот московски и на цела Русија г.г. Кирил и Неговата Светост Патријархот српски г.г. Иринеј служеа денес, 16-ти Ноември 2014 год., света Архиерејска Литургија во храмот „Свети Сава“, во Белград. На Литургијата сослужуваа голем број Архиереји од Српската Православна Црква.

Прочитај повеќе

Овозможено од WordPress & Темплејт на Anders Norén