Таг: Патријарх Кирил

Патријарх Кирил: Автокефалијата е прашање на сеправославен консензус

Меѓу темите разгледувани за време на подготовките за Сеправославниот Собор на Крит, оваа година, е и темата за прашањето на автономијата, начинот на нејзино стекнување, додека во подготвителните средби се зборуваше и за автокефалијата и начинот за нејзино прогласување.

Прочитај повеќе

Георги Тасев: КОГА МОЛКОТ ЗНАЧИ ЗБОРУВАЊЕ

Анализа по коментарите на новинари, самопрогласени експерти и по соопштението на ВМРО-НП за пораките на Рускиот Патријарх од Белград

Прочитај повеќе

Епископите на Православната Охридска Архиепископија служеа Литургија со Патријархот московски и на цела Русија г.г. Кирил

Неговата Светост Патријархот московски и на цела Русија г.г. Кирил и Неговата Светост Патријархот српски г.г. Иринеј служеа денес, 16-ти Ноември 2014 год., света Архиерејска Литургија во храмот „Свети Сава“, во Белград. На Литургијата сослужуваа голем број Архиереји од Српската Православна Црква.

Прочитај повеќе

Овозможено од WordPress & Темплејт на Anders Norén