Таг: гонење

Прогонот на Црквата е дефокусирање на вниманието од вистинските криминали

Во отчетот за сработеното на Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“, од 2011 до 2014, властодршците сакаат да се пофалат дека по нешто и сработиле, па ја спровеле акцијата „Расколник“, во која кривично се пријавени 19 лица, со обвинение дека сакале да „исперат пари“!

Прочитај повеќе

Какви ли луѓе ја гонат Црквата!!!

Во однос на случајот „Титаник“, денешниот „Фокус“, на интернет пишува: „Она што остана забележително е од кој влез се примени осомничените и зошто за нив има поинакви правила. Кој и зошто им дозволува да користат службени влезови, а не главниот, оној на кој МВР спектакуларно ги внесуваше сите приведени во акциите на Јанкуловска. Зошто сите се пренесуваа со специјалци, а оние за кои Специјалното обвинителство тврди дека изградиле цел систем за изборни местенки и на кои им се заканува затвор од по неколку години, им е оставено правото самите да се појават?!“

Прочитај повеќе

Соња Бојаровска: Велики Петок кој трае 12 години

Поминаа повеќе од 12 години откако трае прогонот и малтретирањето на  Архиепископот Јован само заради тоа што се покаја, се откажа од расколот и пристапи кон православната, канонска Црква.

Прочитај повеќе

Бескрајни затворањата за Архиепископот Јован

Угледниот весник „Македониа“, од Р. Грција, во обемното неделно издание од 26-ти Октомври 2014 год., објави репортажа, во којашто прави анализа на државниот прогон, кој на верска основа се спроведува врз Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован и Православната Охридска Архиепископија.

Прочитај повеќе

Со удирањето по Црквата Христова – нема убава иднина

На 18 Септември 2014 г., во центарот на Скопје, главниот град на Република Македонија, албанскиот политичар Н.Х., пред насобрани граѓани и поддржувачи ја прочита Декларацијата за формирање Република Илирида, додавајќи дека главен град на „новопрогласената република“ исто така ќе биде Скопје.

Прочитај повеќе

Чеканот на „љубовта“ на младиот расколник

Младиот кумановско–осоговски митрополит во раскол Јосиф започна со единственото што знае, а тоа е да заплашува. Овојпат страшило за народот е терминот јурисдикција, што го наметнува како „духовно потчинување“. Како ли ќе одговори со љубов кога на дело сее страв и незапамтена суровост, веројатно и самиот не знае! Сепак, знае дека многу му се допаѓа кога конструктивно го критикуваме, бидејќи тоа е единствениот начин, без расудување, да собере поени кај неговите претпоставени.

Прочитај повеќе

10 години од страдањата за Христа во Р. Македонија

Ние нема кон оние што го ставија Архиепископот Јован во затвор и што ја гонат Црквата во Македонија, значи нема кон нив да упатуваме наши зборови.

Прочитај повеќе

Овозможено од WordPress & Темплејт на Anders Norén