Таг: Епископ Марко

Излезе од печат црковниот календар за 2015 год. на Архиепископијата охридска и Митрополија скопска

Од печат излезе православниот календар за 2015 година, во издание на Архиепископијата охридска и Митрополија скопска. Оваа година, тој е посветен на правилната духовност. Календарот започнува со пролог на Неговото Преосвештенство Епископот брегалнички и Местобљустител битолски г. Марко којшто во продолжение го пренесуваме во целост.

Прочитај повеќе

Епископ брегалнички г. Марко: Одговор на најновите манипулации од страна на расколничките јерарси

Овие денови, на одлуката на СПЦ да организира црковен суд за г. Стефан, архиепископ на МПЦ во раскол, неколкумина негови собраќа јерарси, преку медиумите, возвратија со одговор дека согласно на Уставот на МПЦ, од 1959 год., престанала да важи јурисдикцијата на СПЦ во однос на МПЦ.

Прочитај повеќе

Овозможено од WordPress & Темплејт на Anders Norén