Таг: Архиепископ Јован (Страна 2 од 3)

На денот на прославата на светите три Јерарси, Архиепископот Јован служеше Литургија во Новодевичкиот манастир во Санкт Петербург

Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован на денот на прославата на светите три Јерарси: Василиј Велики, Григориј Богослов и Јован Златоуст служеше Литургија во Новодевичкиот манастир посветен на Воскресението Христово во Санкт Петербург.

Прочитај повеќе

Архиепископот Јован се сретна со Митрополитот на Санкт-Петербург Варсануфиј

Во Новодевичкиот манастир во Санкт-Петербург, на 9 Февруари, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован оствари средба со Митрополитот санкт-петербуршки и ладожски г. Варсануфиј.

Прочитај повеќе

Архиепископот Јован конечно ослободен

На 02 Февруари 2015 год., од затворот Идризово, кај Скопје, беше ослободен Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, после условниот отпуст што му го даде Апелациониот суд од Скопје. Во периодот од неговото ослободување од затворот до 23 Март 2017 год., Архиепископот Јован е условен да не изврши ново кривично дело од ист карактер.

Прочитај повеќе

Соопштение од ПОА по повод јавното барање на МПЦ за помилување на Архиепископот Јован

Јавното барање, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован да биде помилуван од затворската казна, коешто на 22 Декември 2014 год. го објави МПЦ, непризната од останатите Цркви, го цениме како значаен чекор кон воспоставувањето дијалог за канонскиот статус на таа црква во семејството на признатите православни Цркви.

Прочитај повеќе

Митрополитот Волоколамски Иларион се сретна со Архиепископот охридски Јован

На 20 Декември, во клиниката „Мајка Тереза“, во Скопје, Митрополитот Иларион се сретна со Архиепископот Јован. 20 декабря в клинике «Мать Тереза» в Скопье митрополит Иларион встретился с Архиепископом Иоанном. 20η Δεκεμβρίου στην κλινική “Μητέρα Τερέζα”, στα Σκόπια, o Μητροπολίτης Ιλαρίων συναντήθηκε με τον Αρχιεπίσκοπο Ιωάννη. December 20 at the clinic “Mother Teresa” in Skopje […]

Прочитај повеќе

Соња Бојаровска: Велики Петок кој трае 12 години

Поминаа повеќе од 12 години откако трае прогонот и малтретирањето на  Архиепископот Јован само заради тоа што се покаја, се откажа од расколот и пристапи кон православната, канонска Црква.

Прочитај повеќе

Писмо за историята

Чрез
Управата на Затвор Идризово
до Директора на
Дирекция „Изпълнение на наказанията“
Скопие

Прочитај повеќе

Коментар во однос на соопштението на ВМРО-НП, со наслов: „Вранишкоски да го фрли светиот крст за да бидеме комплетни“

Иронијата на ВМРО-НП не престанува кога е во прашање затворениот Архиепископ охридски Јован.

Прочитај повеќе

Прегратката на Владата на Р.М. и Синодот на МПЦ

Се разбира не се сложуваме во сѐ со г-ѓата Соња Крамарска, но кога би се сложувале во сѐ, зар не би било тоа највисок степен на самобендисаност и самодоволност?!

Прочитај повеќе

Директорот на Идризово го крши законот, Бранко Ѓорѓевски изигрува advocatus diaboli

Било кого да прашате во Управата на затворот Идризово, па дури и самиот Директор, сите ќе ви одговорат дека Архиепископот охридски Јован има законско право да користи дводневно отсуство.

Прочитај повеќе

Страница 2 од 3

Овозможено од WordPress & Темплејт на Anders Norén