Делегација на Српската Православна Црква и Православната Охридска Архиепископија во која учествуваа Архиепископот цетињски и Митрополит црногорско – приморски г. Амфилохиј, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован и Епископот бачки г. Иринеј, на денот кога Константинополската Патријаршија го слави споменот на светиот Фотиј Патријарх константинополски (06 Февруари), свечено му го предаде, на Архиепископот константинополски и вселенски Патријарх г.г. Вартоломеј, Томосот за автономија на Охридската Архиепископија.