Месец: февруари 2020 (Страна 1 од 2)

Патријархот Вартоломеј ретерираше и ќе свика сеправославна средба

Како одговор на братскиот собир на патријарси и претстојатели на православни цркви, кој се одржа во Аман, неофицијално излегоа информации дека Патријархот Вартоломеј ретерирал од своите претходни тврди ставови и дека ќе свика сеправославна средба. Со тоа тој ќе се обиде да излезе од самонаметнатата изолација и да си ја врати иницијативата за сочувување на […]

Прочитај повеќе

Уште еден доказ дека расколничката МПЦ е политичка “црква”:

Прашањето на МПЦ да се решава во рамките на СПЦ при сеправославна согласност, а никако еднострано од Цариград

Расколничката МПЦ вложува огромни неканонски, парацрковни политичко-државни напори да го заобиколи единствениот пат за својата афирмација во православието. Но, по братската средба на 6-те православни цркви во Аман, треба да ѝ е јасно следново: Во Аман се потврди поранешната соборска одлука од Шамбези дека доделувањето автокефалија е прашање на сеправославен конснзус! Никој од овие 6 цркви […]

Прочитај повеќе

Кога “самовистината” на Канал 5 ќе избега од контрола, политичарите велат: гаси светло и прекинувај емисија.

Кога “самовистината” на Канал 5 ќе избега од контрола, политичарите велат: гаси светло и прекинувај емисија. Погледни го видеото:

Прочитај повеќе

Техничкиот премиер Оливер Спасовски даде наредба да се прекине дебатната емисија “Само вистина”

Во историјата на плуралистичка С. Македонија, досега веројатно на една рака ќе се избројат прекинатите емисии. Вечерва, Епископот стобиски Давид учествуваше во дебатната емисија “Само вистина”, која беше прекината заради некакви “изречени навреди”. “Навредите” се состоеја во тоа што на новинарите им беше предочено дека во однос на црковните случувања ја дезинформираат јавноста со тоа […]

Прочитај повеќе

Забрана посете Спомен-костурници српских војника у крипти Цркве „Светих Ћирила и Методија“ у Прилепу

Илустрација за тоа како државата, во содејство со нејзината варварска мпц, не ги почитува основните права и слободи на своите граѓани: Забрана посете Спомен-костурници српских војника у крипти Цркве „Светих Ћирила и Методија“ у Прилепу У оквиру редовних хуманитарних активности неколико чланова СПОНЕ и организације „Срби за Србе“ из Београда, желевши да посете цркву Светих […]

Прочитај повеќе

Бугарскиот Патријарх Неофит им порачува на МПЦ: Радувајте се затоа што сте иста крв со нас Бугарите!

Во својата последна изјава Бугарскиот Патријарх Неофит испрати специјален поздрав до расколничката МПЦ дека можат да сметаат на поддршката на Бугарската црква, и никако да не забораваат дека таа им се дава само затоа што се од иста крв со Бугарите. Очигледно Неофит си го врзал во крпче барањето на МПЦ, Бугарската црква да им […]

Прочитај повеќе

Расипаното православие на Партениј кое е секогаш завиткано во обланда, овој пат е во торта.

Наместо од расколот со горчлив вкус, да ги принесе верниците кон најслаткиот Бог во Соборната Црква, помрачената „ѕвезда“ од Бигорскиот манастир – Партениј, идолски го принесува неговиот лик да го јадат – за да имаат дел со него. Па ќе им рече: Вистина ви кажувам, ако ја јадете оваа торта, ќе имате живот расколнички во […]

Прочитај повеќе

Ранду ѓубретари со религијата

По којзнае кој пат Марјан Николовски а.к.а. Ранду продолжува да ја прави религијата озборувачка работа, жолт печат, дно дна. Гледаме напишал како „приврзаниците на Вранишковски“ го нападнале гркот Романос Анастасијадис од кого расколничката МПЦ чека спас. Што дочекаа расколниците, после мајка им БПЦ која ги отфрли како да се копиле, да се надеваат на еден […]

Прочитај повеќе

СДСМ против владеењето на правото

Заев изјавува дека ДПМНЕ веќе не им може ништо на судиите. Сега им може само Заев. Заев дава изјава дека ВМРО не им може ништо на судиите. И тоа е добро. Но, преќутува дека во време кога владее токму неговата партија, веќе две години скопскиот суд одбива да ја регистрира ПОА, иако за тоа има […]

Прочитај повеќе

Страница 1 од 2

Овозможено од WordPress & Темплејт на Anders Norén